Damian Lewandowski wyróżniony odznaczeniem „Chroniąc Pamięć”.

Przyznano tegoroczne odznaczenia ‚Chroniąc pamięć’

W niedzielę 8 lipca br. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń „Chroniąc pamięć”, nadawanych Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce i dialog polsko-żydowski.

Nagroda „Chroniąc pamięć” przyznawana jest corocznie od 1998 r. Jej inicjatorem jest Michael H. Traison. Dotychczas uhonorowano już ponad 170 Polaków. Projekt pomaga odkrywać dziedzictwo polskich Żydów. Partnerami projektu są: Ambasada Izraela w Polsce, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC w Krakowie oraz Fundusz Michaela Traisona dla Polski.

Damian Lewandowski odbiera nagrodę z rąk Ambasadora Zvi Rav-Nera (foto: Ambasada Izraela)

W tym roku odznaczenia otrzymali:

– Wanda Małgorzata Cebulka z Grodkowa – autorka monografii „Dzieje Żydów na Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem Grodkowa i okolic od XII do XX wieku”. Historyk ziemi grodkowskiej, w swoich publikacjach i wystawach porusza tematykę mniejszości narodowych i religijnych swojej małej ojczyzny.

– Agnieszka Piśkiewicz ze Szczekocin – nauczycielka języka angielskiego, autorka i tłumaczka książek o tematyce Holocaustu. W 2007 r. przyłączyła się do projektu upamiętnienia Żydów ze swojego rodzinnego miasteczka, prowadzonego przez Zespół Szkół w Szczekocinach (laureat „Chroniąc Pamięć” w 2011 r.) i Organizację Żydów Szczekocińskich. Współorganizatorka Szczekocińskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej „Yahad-Together-Razem”, którego 4. edycja odbyła się w lipcu 2011 r.

– Jarosław Bator z Puław i Prezydent Miasta Puławy Janusz Grobel – Jarosław Bator jest pastorem Zboru Metodystycznego w Puławach. Wraz ze swoimi wiernymi z dwóch protestanckich parafii zorganizował akcję odnowienia zdewastowanego pomnika upamiętniającego puławskich Żydów. Uroczystość rededykacji pamiątkowego kamienia „Pamięci Ofiar Hitlerowskiego Terroru Zamordowanych Żydów Puławskich w latach 1939-1944” odbyła się we wrześniu 2011 r. we współpracy z Urzędem Miasta. Również dzięki wsparciu finansowemu miasta w grudniu 2011 r. ukazała się książka Jarosława Batora pt. „Zarys historii Żydów puławskich”. [W imieniu Janusza Grobla odznaczenie odebrała Wiceprezydent Ewa Wójcik.]

Damian Lewandowski z Seroczyna – miłośnik lokalnej historii, współautor kilku opracowań na temat Seroczyna uwzględniających dzieje społeczności żydowskiej, współpracownik portali Kirkuty Wirtualny Sztetl, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Seroczynie. Od kilku lat stara się zabezpieczać odnalezione w okolicy macewy bądź ich fragmenty. Dzięki pomocy m.in. pracowników Wirtualnego Sztetla inskrypcje na nagrobkach są tłumaczone na język polski. Macewy przechowuje na własnej posesji do czasu uporządkowania cmentarza w Seroczynie i trwałego umieszczenia ich na cmentarzu.

– Mirosław Kędzior i Janusz Korbecki z Rzeszowa – od 2002 r. wspólnie organizują coroczny Marsz Pamięci w Rzeszowie w rocznicę likwidacji getta. Trasa marszu prowadzi z dworca Staroniwa do kamień pamięci na placu Ofiar Getta, gdzie przed laty znajdował się stary żydowski cmentarz zniszczony przez hitlerowców. W wydarzeniu tym biorą udział mieszkańcy oraz goście z zagranicy – ocaleni z Holokaustu i ich krewni. Mirosław Kędzior pełni ponadto funkcję opiekuna synagogi w Łańcucie z ramienia Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. [Odznaczenie odebrał Mirosław Kędzior. Janusz Korbecki musiał zostać w Rzeszowie, gdzie tego samego dnia o godz. 14:00 rozpoczął się Marsz Pamięci.

– Andrzej Potocki z Rzeszowa – z wykształcenia historyk i animator kultury, z zawodu dziennikarz reportażysta, pracownik TVP. Urodzony w Rymanowie autor kilkunastu książek poświęconych Bieszczadom i Podkarpaciu. Jego prace poświęcone są również regionalnej historii społeczności żydowskiej na Podkarpaciu. Warto wymienić kilka tytułów: „Podkarpackie judaika” (Brzozów 1993), „Żydzi rymanowscy” (Krosno 2000), „Bieszczadzkie losy. Bojkowie i Żydzi bieszczadzcy” (Krosno 2000) oraz „Żydzi w Podkarpackiem” (Rzeszów 2004). Autor wielu tekstów na portalu „Wirtualny Sztetl”.

– Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Horyzont” z Jastrowia – za podjęcie się opieki nad cmentarzem żydowskim w Jastrowiu i uporządkowanie go w ramach projektu „400 lat wspólnej historii. Przeprowadzenie inwentaryzacji oraz prac porządkowych i upamiętniających zabytkowy cmentarz żydowski w Jastrowiu”. Dyplom odbierze Prezes Stowarzyszenia Krzysztof Dymek oraz koordynator projektu Piotr Kozłowski, członek Stowarzyszenia i jednocześnie pracownik Urzędu Gminy i Miasta Jastrowie.

 

info ze strony:

http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/2608,przyznano-tegoroczne-odznaczenia-chroniac-pamiec-/

Dodaj komentarz